Search
  • Lenny Permana

Archives: 2009

Victorian State Titles 2009

Under 15

Boys Singles Final: Toby Wong (NSW) vs Seng Low (NSW) = 17-21 21-16 21-17 Semi 1: Seng Low (NSW) vs Athi Selladurai = 21-16 16-21 21-14 Semi 2: Toby Wong (NSW) vs Darshand Gobinathan = 21-16 21-9 Quarter 1: Athi Selladurai vs Eric Vuong (WSBA) = 21-15, 21-9 Quarter 2: Seng Low vs Kevin Chen = 21-11 21-8 Quarter 3: Darshand Gobinathan vs Luke Stuckey (Gippsland) = 21-9 21-4 Quarter 4: Toby Wong (NSW) vs Arthavan Srithar = 21-15 21-9


Girls Singles Final: Sarah Wong (SEBA) vs Vinning Mak (SEBA) = 22-20 21-13 Semi 1: Sarah Wong (SEBA) vs Natasha Sharp (SEBA) = 21-16 22-20 Semi 2: Vinning Mak (SEBA) vs Ruwindi Serasinghe = 21-12 23-25 21-10 Quarter 1: Sarah Wong vs Grace Hanraty (Gippsland) = 21-16, 23-21 Quarter 2: Natasha S vs Gronya Somerville(J.smash-BAV) = 9-21 21-17 24-22 Quarter 3: Ruwindi Serasinghe vs Natasha David (Ballarat) = 21-9, 21-19 Quarter 4: Vinning Mak (SEBA) vs Alice Wu = 21-7, 21-2

Plate final: Joy Lai vs Sonali Sashikala = 30-24


Boys Doubles Final: Athi/Arthavan walk over vs Reuben Tse/Seng Low (NSW) Semi 1: Athi/Arthavan vs Eric Vuong/Nick Gray (WSBA) = 21-7, 21-11 Semi 2: Reuben Tse/Seng Low vs Darshand/Mitchell Gervasoni = 20-22 21-7 21-13 Quarter 1: Athi/Arthavan vs Kalum Fan/Brent Guo = 21-15 21-10 Quarter 2: Eric/Nick vs Shaun Matthews/Jayden Stokie = 21-15 19-21 21-14 Quarter 3: Darshand/Mitchell vs Andre Zopf/Walter Chung = 21-11 21-16 Quarter 4: Reuben/Seng Low vs Kevin Chen/Allen Ling = 21-5 21-19


Girls Doubles Final: Ruwindi/Sarah Wong vs Natasha David/Grace Hanratty = 19-21 21-14 21-17 Semi 1: Ruwindi/Sarah vs Gronya Somerville/Jennifer Trinh = 21-9 21-16 Semi 2: Natasha David/Grace Hanratty vs Vinning Mak/Natasha Sharp = 21-16 21-10 Quarter 1: Ruwindi/Sarah vs Janice Au/Alice Wu = 21-11 21-1 Quarter 2: GronyaJen Trinh vs Joanne Au/Lucy Young = 21-16, 21-15 Quarter 3: Natasha D/Grace vs (J.smash-BAV) = 22-20, 21-10


Mixed Doubles Final: Toby Wong/Vinning Mak vs Athi/Sarah Wong = 21-18 21-16 Semi 1: Athi/Sarah Wong vs Eric Vuong/Jen Trinh (WSBA) = 21-19 23-21 Semi 2: Toby Wong/Vinning Mak vs Luke Stuckey/Grace Hanratty = 21-9 21-12 Quarter 1: Athi/Sarah Wong vs Arthavan/Gronya = 21-9 21-12 Quarter 2: Eric Vuong/Jen Trinh vs Darshand/Joy Lai = 21-15, 21-2 Quarter 3: Toby/Vinning vs Kevin Chen/Joanne Au = 21-9, 21-5 Quarter 4: Luke/Grace vs Reuben/Ruwindi = 21-16, 21-9


Under 19

Boys Singles

Final: Boris Ma vs Brendan Chu (WSBA) = 16-21 21-14 21-15 Semi 1: Boris Ma vs Ashwant Gobinathan = 21-11 21-17 Semi 2: Brenda Chu vs Jacky Wu = 12-21 21-13 21-13 Quarter 1: Boris Ma vs Matthew Wilson (Ballarat) = 21-17 21-13 Quarter 2: Ashwant Gobinathan vs Matthew Chau = 21-15 21-12 Quarter 3: Jacky Wu vs Nathan Davis (Ballarat) = 22-20 1-0 retired Quarter 4: Brendan Chu vs Hu-wen Chew = 21-15 21-15


Girls Singles Final: Louisa Ma vs Kashmira Gobinathan = 21-13 21-16 Semi 1: Louisa Ma vs Victoria Na = 21-17 14-21 21-17 Semi 2: Kashmira Gobinathan vs Tara Pilven (Ballarat) = 22-20 21-13 Quarter 1: Victoria Na vs Vinning Mak (SEBA) = 21-8 21-9 Quarter 2: Louisa Ma vs Chiu-pin Ho = 21-18 21-17 Quarter 3: Kashmira Gobinathan vs Natasha Sharp (SEBA) = 21-13 21-7 Quarter 4: Tara Pilven vs Rojini Selladurai = 21-13 21-10

Plate final: Olivia Na vs Gronya Somerville (Jump smash/BAV) = 30-19


Girls Doubles Final: Kashmira/Chiu-pin vs Victoria/Olivia Na = 21-11 14-21 21-17 Semi 1: Victoria/Olivia vs Louisa/Krystel Oodomansaib (SEBA) = 22-20 21-18 Semi 2: Kashmira/Chiu-pin vs Nicole David/Tara Pilven = 18-21 21-19 21-16


Boys Doubles Final: Boris/Ashwant vs Brendan Chu/Daniel Trinh (WSBA0 = 21-18 21-17 Semi 1: Boris/Ashwant vs Kyle Findlay/Matthew Wilson (Ballarat) = 21-13 21-11 Semi 2: Brendan Chu/Daniel Trinh vs Matthew Chau/Hu-wen Chew = 21-17 21-19


Mixed Doubles Final: Boris/Victoria vs Brendan Chu/Kashmira = 21-9 21-9 Semi 1: Boris/Victoria vs Matthew Wilson/Tara Pilven = 21-12 21-11 Semi 2: Brendan/Kashmira vs Ashwant/Louisa = 21-18, 21-17

Victorian State Titles 2009

Under 17

Boys Singles (6 players into the Quarter-finals) Final: Ashwant Gobinathan bt Clifford Gan = 21-10, 21-9 Semi -1: Ashwant bt Sawan Serasinghe (SEBA) = 21-14, 21-10 Semi -2: Clifford Gan bt Hu-wen Chew = 21-17, 17-21, 12-17 Retired. Quarter-1: Ashwant bt Brayden Allen (Ballarat) = 21-9, 21-9 Quarter-2: Sawan Serasinghe bt Matthew Chau = 21-19, 21-19 Quarter-3: Clifford Gan bt Clement Ho = 21-10, 21-12 Quarter-4: Hu-wen Chew bt Brendan Tang = 21-16, 21-13

Other BAV players in boys singles: 3rd round: Arthavan Srithar lost to Ashwant = 8-21, 12-21 1st round: Quor-liung lost to Brayden Allen = 5-21, 14-21 3rd round: Rueben Tse lost to Brayden Allen = 11-21, 11-21 2nd round: Joshua Soh lost to Sawan Serasinghe = 12-21, 7-21 3rd round: Ben Teo lost to Sawan Serasinghe = 6-21, 14-21 3rd round: Athi Selladurai lost to Clement Ho = 18-21, 19-21 1st round: Athi Selladurai beat Chris Wong (SEBA) = 16-21, 21-19, 21-15 3rd round: Rick Wei-ping Chong lost to Brendan Tang = 8-21, 9-21 3rd round: Wilson Tang lost to Hu-wen Chew = 12-21, 13-21

Final plate event: Quor-liung lost to James Dahni (SEBA) = 16-21


Girls Singles (5 players into the Quarter-finals) Final: Louisa Ma bt Tara Pilven (Ballarat) = 21-14, 21-19 Semi -1: Louisa Ma bt Verdet Kessler (SA) = 21-19, 21-6 Semi -2: Tara Pilven beat Rojini Selladurai = 21-10, 21-12 Quarter-1: Louisa Ma beat Gronya Somerville (Jump smash) = 21-10, 21-15 Quarter-2: Verdet Kessler beat Sarah Wong (SEBA) = 22-24, 21-14, 22-20 Quarter-3: Rojini Selladurai beat Abeerami Thananjeyan = 21-18, 21-19 Quarter-4: Tara Pilven beat Eunice Tse = 21-12, 21-11

Other BAV players in girls singles 3rd round: Rebecca Chan lost to Sarah Wong (SEBA) = 4-21, 8-21 2nd round: Evelyn Xu lost to Gemma O’Farrel (Jump smash) = 22-24, 11-21 3rd round: Kyoko Bodwen (Jump smash) lost to Rojini Selladurai = 8-21, 10-21


Boys Doubles Final: Ashwant/Clifford beat Hu-wen/Matthew Chau = 21-17, 21-13 Semi -1: Ashwant/Clifford beat Chris Wong/Brayden Allen = 21-14, 21-19 Semi -2: Hu-wen/Matthew beat Ben Teo/Arthavan Srithar = 21-9, 21-12


Girls Doubles Final: Louisa/Krystel (SEBA) beat Tara Pilven/Nicole David = 21-12, 12-21, 21-10 Semi -1: Louisa Ma/Krystel bt Jacqueline Guan/Verdet Kessler = 21-7, 21-15 Semi -2: Tara/Nicole bt Ruwindi/Natasha Sharp (SEBA) = 21-12, 21-15


Mixed Doubles (6 pairs from BAV into the quarters) Final: Ashwant/Louisa bt Hu-wen/Tara Pilven = 21-18, 21-18 Semi -1: Ashwant/Louisa bt Matthew/Rojini = 24-22, 21-12 Semi -2: Hu-wen/Tara bt Wilson Tang/Eunice Tse = 21-10, 21-12 Quarter-1: Ashwant/Louisa bt Sawan/Ruwindi (SEBA) = 21-18, 21-19 Quarter-2: Matthew/Rojini bt Brayden Allen/Nicole David = 14-21, 21-11, 21-19 Quarter-3: Wilson Tang/Eunice Tse bt Athi S/Sarah Wong = 14-21, 21-19, 21-11 Quarter-4: Hu-wen/Tara bt Rick/Gronya Somerville = 21-6, 21-7

Ballarat Junior Tournament

Under 11

Boys Singles Winner: Eldon Xu, runners-up: David Kang


Girls Singles Winner: Chloe Chen, runners-up: Allie McGibbon


Boys Doubles Winner: Eldon Xu & David Kang


Girls Doubles Winner: Chloe Chen & Isla Ford


Mixed Doubles Winner: David/Chloe Chen, runners-up: Eldon Xu/Allie McGibbon


Under 13

Boys Singles Final: Andre Zopf bt Eric Qi = 21-19 Semi-1: Eric Qi – bye Semi-2: Andre Zopf bt John Taing = 21-20


Girls Singles Final: Alice Lorincz bt Madeline Stockdale = 21-11 Semi-1: Alice Lorinz bt Maggie Wu Semi-2: Madeline Stockdale bt Janice Au


Boys Doubles Winners: Eric Qi/John Taing – beat 4 pairs in the round robin matches. Runners-up: Anthony Guan/Kunal Patil


Girls Doubles Final: Alice Lorincz/Keely Mcgibbon bt Karlie Laney/Adriana Phan = 21-9


Mixed Doubles Final: Kunal Patil/Alice Wu bt Anthony Guan/Madeline Stockdale = 21-17 Semi-1: Anthony Guan/Madeline – bye Semi-2: Kunal/Alice bt Eric Qi/Janice Au = 21-16


Under 15

Boys Singles Final: Athi Selladurai bt Arthavan Srithar = 30-15 Semi-1: Athi Selladurai bt Kevin Chen = 30-7 Semi-2: Arthavan Srithar bt Walter Chung = 30-10 Quarter-1: Kevin – bye Quarter-2: Athi bt Rueben Tse = 30-17 Quarter-3: Arthavan bt Jacky Yuan = 30-28 Quarter-4: Walter Chung – bye


Girls Singles Final: Natasha David (Ballarat) bt Joy Lai = 30-21 Semi-1: Natasha David bt Gronya Somerville = 30-28 Semi-2: Joy Lai bt Grace Hanratty = 30-27 Quarter-1: Gronya Somerville bt Evelyn Xu = 30-14 Quarter-2: Natasha David bt Lucy Young = 30-17 Quarter-3: Grace Hanratty bt Rebecca Clarnette = 30-27 Quarter-4: Joy Lai bt Julia Cowell = 30-24


Boys Doubles Final: Athi S/Arthavan S bt Micthell G/Matt Nevett = 30-14 Semi-1: Athi/Arthavan bt Kevin/Jacky Yuan = 30-17 Semi-2: Micthell/Matt bt Shaun Matthews/Jayden Stokie = 30-24


Girls Doubles Final: Natasha D/Grace H bt Joy/Gronya = 30-26 Semi-1: Natasha/Grace bt Joanne Au/Lucy Young = 30-22 Semi-2: Joy/Gronya bt Julia Cowell/Isabella Hohaus = 30-16


Mixed Doubles Final: Athi/Gronya bt Jacky Yuan/Evelyn Xu = 30-19 Semi-1: Athi/Gronya bt Micthell G/Lucy Young = 30-23 Semi-2: Jacky/Evelyn bt Jayden Stokie/Rachael = 30-27 Quarter-1: Jayden Stokie/Rachael – bye Quarter-2: Jacky/Evelyn bt Rueben Tse/Rebecca Chan = 30-29 Quarter-3: Athi/Gronya bt Arthavan/Shankari = 30-9 Quarter-4: Micthell/Lucy Young – bye


Under 17

Boys Singles Final: Sawan Serasinghe (SEBA) bt James Dahni (SEBA) = 17-21 21-15 21-13 Semi-1: Sawan – bye Semi-2: James Dahni bt Rick Chong = 21-14, 21-16


Girls Singles Final: Sarah Wong (SEBA) bt Rojini Selladurai = 21-19, 21-6 Semi-1: Sarah Wong bt Vinning Mak (SEBA) = 21-14, 21-14 Semi-2: Rojini Selladurai bt Natasha Sharp = 23-21 24-26 21-17


Boys Doubles Winner: James Dahni/Sawan Serasinghe (SEBA) – round robin Runners-up: Jacob McNally/Mihar Nandha


Girls Doubles Final: Melissa P/Stephanie T bt Natasha S/Ruwindi S = 21-8, 21-12


Mixed Doubles Final: Sawan/Ruwindi S bt James D/Natasha S = 21-12, 21-13


Under 19

Boys Singles Final: Jacky Wu bt Nathan David (Ballarat) = 21-13, 21-19 Semi-1: Jacky Wu bt Chris Wong (SEBA) = 21-16 15-21 21-13 Semi-2: Nathan David – bye


Girls Singles Final: Tara Pilven bt Verdet Kessler = 21-10, 21-11


Boys Doubles Not enough entries – put together with U17 doubles for those still U17.


Girls Doubles Winner: Tara Pilven/Nicole David (Ballarat) – round robin


Mixed Doubles Final: Jacky Wu/Chiu-pin Ho bt Matt Wilson/Tara = 21-13, 21-15

0 views

KEEP UP WITH US

Started off as a regular blog, we decided to give the opportunity to our students to share their insight, goals and achievements to the BAV family and to the wider community. We hope that their experiences inspire and encourage readers.

©2023 Badminton Academy of Victoria

ABN 81 094 960 933