Search
  • Lenny Permana

Archives: 2010

BAV Junior Tournament

Under 11

Boys Singles Final: Enoch Tai bt Jared Song = 12-12 Semi (1): Jared Song bt William Chau = 21-17 Semi (2): Enoch Tai bt Aathavan Kuhanandha = 21-8 Quarter (1): William Chau bt Joe Bradwell = 21-4 Quarter (2): Jared Song bt Zhi Yong Fam = 21-7 Quarter (3): Aathavan Kuhanandha bt Austin Swamy = 21-9 Quarter (4): Enoch Tai bt Elton Zhang = 21-15


Girls Singles Final: Nalini Kuhanandha bt Amy Young (WSBA) = 21-9


Boys Doubles Final: Enoch Tai/Jared Song bt William Chau/Elton Zhang = 21-18


Girls Doubles – round robin Winner: Nalini Kuhanandha/Irene Chau


Mixed Doubles Final: William Chau/Irene Chau bt Aathavan/Nalini Kuhanandha = 21-20


Special Doubles – round robin Winner: Austin Swamy/Yash Pednekar (SEBA)


Under 13

Boys Singles Final: Jacob Schueler (Geelong) bt David Kang = 30-21 Semi (1): David Kang bt Edward Ma = 30-26 Semi (2): Jacob Schueler bt Eldon Xu = 30-20


Girls Singles – round robin Winner: Nikma MP Runner-up: Samantha Lee


Boys Doubles – round robin Winner: Eldon Xu/David Kang Runners-up: Edward Ma/Jacob Schueler


Mixed Doubles – round robin Winner: Eldon Xu/Samantha Lee Runners-up: Edward Ma/Nikma MP


Special Doubles Winner (same percentages): Jacob Schueler, Parth Patel (SEBA) & Jeffrey Lu


Under 15

Boys Singles Final: Darshand Gobinathan bt Anthony Wong (SEBA) = 21-14 21-11 Semi (1): Darshand bt Gavin Ho = 21-19 21-14 Semi (2): Anthony Wong bt Walter Chung = 21-17 21-16 Quarter (1): Gavin Ho bt Ian Haryono = 21-13 21-14 Quarter (2): Darshand bt Andre Zopf = 21-17 21-14 Quarter (3): Walter Chung bt Kunal Patil (SEBA) = 21-19 21-10 Quarter (4): Anthony Wong bt Jonathan Zhu = 21-12 21-13


Girls Singles Final: Joy Lai bt Jasmine Ziirsen (SEBA) = 21-16 21-13 Semi (1): Jasmine Ziirsen bt Janice Au = 21-10 21-6 Semi (2): Joy Lai bt Joanne Au = 21-17 21-12


Boys Doubles Final: Darshand/Kunal Patil bt Anthony Wong/Victor Lim (SEBA) (SEBA) = 21-5 21-7 Semi (1): Darshand/Kunal bt Jonathan Zhu/Eric Qi = 21-17 21-17 Semi (2): Anthony/Victor bt Walter Chung/Ian Haryono = 22-20 21-19


Girls Doubles – round robin Winner: Joy Lai/Jasmine Ziirsen (SEBA) Runners-up: Adriana Phan/Rachael Zhu


Mixed Doubles Final: Darshand/Joy bt Anthony/Jasmine (SEBA) = 21-6 21-7 Semi (1): Darshand/Joy bt Jonathan/Rachael Zhu = 21-5 21-4 Semi (2): Anthony/Jasmine bt Andre Zopf/Joanne Au = 21-15 21-17


Special Doubles – round robin Winner: Eddie Luk/Simon Ou

Victorian State Titles 2010

Under 17

Boys Singles Final: Sawan Serasinghe (SEBA) vs Daniel Guda (NSW) = 21-14 21-17 Semi 1: Hu-wen Chew lost to Sawan Serasinghe = 21-15 16-21 11-21 Semi 2: Daniel Guda beat Seng Low (NSW) = 21-14 21-16 Quarter 1: Hu-wen Chew beat Athi Selladurai = 15-21 21-18 21-11 Quarter 2: Sawan Serasinghe beat Quor-liung Teh = 21-12 21-12 Quarter 3: Seng Low beat Eric Voung (WSBA) = 18-21 21-19 21-15 Quarter 4: Daniel Guda beat James Audley (WSBA) = 21-14 21-15

Plate final: Matthew Chau beat Kevin Chen = 21-13


Girls Singles Final: Vinning Mak (SEBA) beat Louisa Ma = 15-21 21-18 21-19 Semi 1: Louisa Ma beat Sarah Wong = 21-16 21-10 Semi 2: Vinning Mak beat Jacqueline Guan (Jump-smash) = 21-14 21-15 Quarter 1: Louisa Ma beat Gemma O’Farrell (BAV-J.smash) = 21-4 21-11 Quarter 2: Sarah Wong beat Natasha Sharp (SEBA) = 21-16 21-19 Quarter 3: Jacqueline Guan beat Isabella Hohaus (SEBA) = 21-7 21-13 Quarter 4: Vinning Mak beat Rojini Selladurai = 21-16 21-16

Plate final: Kyoko Bowden (BAV-J.smash) bt Evelyn Xu = 21-10


Girls Doubles Final: Louisa Ma/Vinning Mak bt Ruwindi Serasinghe/Sarah Wong = 21-11 21-16 Semi 1: Louisa Ma/Vinning Mak bt Jacqui Guan/Gronya S = 22-20 17-21 21-16 Semi 2: Ruwindi/Sarah Wong bt Rojini/Natasha Sharp = 24-22 21-15


Boys Doubles Final: Matt Chau/Hu-wen Chew bt Eric Vuong/James Audley (WSBA) = 21-5 21-12 Semi 1: Matt Chau/Hu-wen Chew bt Lucas R-C/Sawan Serasinghe = 21-12 21-15 Semi 2: Eric Vuong/James Audley bt Athi/Arthavan Srithar = 18-21 21-11 25-23


Mixed Doubles Final: Matt Chau/Louisa Ma bt Sawan/Ruwindi Serasinghe = 21-17 19-21 21-8 Semi 1: Matt Chau/Louisa Ma bt Athi/Rojini Selladurai = 21-17 21-10 Semi 2: Sawan/Ruwindi bt Hu-wen ChewVinning Mak = 21-17 14-21 21-16 Qrt-1: Matt Chau/Louisa Ma bt Seng Low/Jacqui Guan = 21-18 21-10 Qrt-2: Athi/Rojini bt James Audley/Jennifer Trinh (WSBA) = 21-15 17-21 21-10 Qrt-3: Sawan/Ruwindi bt Mihar Nandha/Grace Hanrraty = 21-19 21-4 Qrt-4: Hu-wen Chew/Vinning Mak bt Arthavan/Gemma O’Farrell = 21-8 21-7


Under 19

Boys Singles

Final: Sawan Serasinghe (SEBA) bt Hu-wen Chew = 21-12 21-14 Semi 1: Hu-wen Chew bt Athi Selladurai = 21-18 21-19 Semi 2: Sawan Serasinghe bt Matthew Chau = 18-21 21-15 21-17 Quarter 1: Hu-wen Chew bt Anthony Joe (ACT) = 21-13 21-15 Quarter 2: Athi Selladurai bt Arthavan Srithar = 21-11 21-7 Quarter 3: Matthew Chau bt Seng Low (NSW) = 21-11 21-11 Quarter 4: Sawan Serasinghe bt Brendan Tang = 21-14 21-18

Plate final: Brayden Allen (Ballarat) bt Edward Quan (SEBA) = 21-19


Girls Singles Final: Sarah Wong (BAV-J.smash) bt Tara Pilven (Ballarat) = 20-22, 21-19 8-4 ret Semi 1: Tara Pilven bt Louisa Ma = 21-14 12-21 21-17 Semi 2: Sarah Wong bt Jacqueline Guan (J.smash) = 21-17 21-19 Quarter 1: Tara Pilven bt Gronya Somerville (BAV-J.smash) = 21-15 21-12 Quarter 2: Louisa Ma bt Tegan Berry (WSBA) = 22-20 21-15 Quarter 3: Sarah Wong bt Vinning Mak (SEBA) = 18-21 21-15 22-20 Quarter 4: Jacqueline Guan bt Melissa Yin (NZ) = 21-16 23-25 21-10

Plate final: Rojini Selladurai bt Jennifer Trinh (WSBA) = 21-19


Girls Doubles Final: Gronya Somerville/Jacqui Guan bt Natasha Sharp/Krystel Oodomansaib = 21-17 21-19 Semi 1: Natasha/Krystel bt Anna/Kristine Christensen (Geelong) = 21-13 21-13 Semi 2: Gronya S/Jacqui bt Melissa Pearce/Stephanie Treloar = 21-17 21-18


Boys Doubles Final: Matthew Chau/Hu-wen Chew bt Chris Wong/Sawan = 21-13 21-16 Semi 1: Chris Wong/Sawan bt Anthony Joe/Seng Low = 21-12 21-7 Semi 2: Matthew/Hu-wen bt Brendan Tang/Brayden Allen = 21-10 21-12


Mixed Doubles Final: Matthew Wilson/Tara Pilven bt Matt Chau/Louisa Ma = 21-12 21-16 Semi 1: Matt Wilson/Tara bt James Audley/Tegan Berry (WSBA) = 21-12 21-8 Semi 2: Matt Chau/Louisa Ma bt Sawan/Krystel (SEBA) = 14-21 21-13 21-13 Qrt-1: Matt Wilson/Tara bt James Dahni/Isabella Hohaus (SEBA) = 21-14 21-9 Qrt-2: James Audley/Tegan Berry bt Hu-wen Chew/Vinning Mak = 21-16 21-16 Qrt-3: Matt Chau/Louisa Ma bt Chris Wong/Melissa Yin = 16-21 26-24 21-13 Qrt-4: Sawan/Krystel bt Seng Low/Jacqui Guan = 21-18 18-21 21-11

0 views

KEEP UP WITH US

Started off as a regular blog, we decided to give the opportunity to our students to share their insight, goals and achievements to the BAV family and to the wider community. We hope that their experiences inspire and encourage readers.

©2023 Badminton Academy of Victoria

ABN 81 094 960 933